PIATA PÔSTNA

a súrodenci Ľubomír a Ján

utorok  31. 3. 2020

† rodičia František* a Katarína Orgoňoví,

ich syn Marián, starí rodičia z obidvoch strán

a ostatní † z rodiny (*nedožitých 100 rokov)

streda   1. 4. 2020

za pokoj vo svete a v ľudských srdciach

štvrtok   2. 4. 2020

Sv. Františka z Paoly, pustovníka

- Spomienka

† Jozefína Hrúzová, rodičia Hrúzoví a Prévajoví

piatok   3. 4. 2020

živí a † členovia Bratstva Božského Srdca Ježišovho

sobota   4. 4. 2020

Sv. Izidora, biskupa a učiteľa Cirkvi

- Spomienka

živí a † členovia Ružencového bratstva

KVETNÁ NEDEĽA

čiže

NEDEĽA UTRPENIA PÁNA

5. 4. 2020

za celú farnosť

Pobožnosť krížovej cesty si vykonávajme privátne.

Sv. omše máme možnosť sledovať cez televíziu, internet či rádio.

Ak sa niekto nachádza v stave ohrozenia života, som mu samozrejme k dispozícii na sv. spoveď, pomazanie chorých a sv. prijímanie.

Ak sa niekto nevyhnutne potrebuje vyspovedať, nech ma kontaktuje na t. č.: 034 779 92 85. Dohodneme si miesto a čas.

Sv. omše na úmysly, ktoré sú takto ohlásené budem slúžiť privátne, keďže verejné bohoslužby v rámci ochrany zdravia nateraz sú zakázané.

Zrušené sú samozrejme aj všetky akcie v pastoračnom centre až do odvolania.

"Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, prosíme ťa o tvoju pomoc a ochranu. Vypros uzdravenie chorým, ochraňuj zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú a odvráť šírenie choroby. Oroduj za nás, ktorí sa k tebe s dôverou utiekame!"

Bratislava 16. marca (TK KBS) Viaceré médiá požiadali o reakciu, ako je to teraz - v čase epidémie koronavírusu - so sviatosťou zmierenia? Prinášame odpoveď hovorcu KBS Martina Kramaru.
- -
Individuálne sväté spovede na požiadanie nie sú zakázané, neodporúča sa však organizovať spoločné spovede. Spovedať sa má prednostne v spovedniciach, ktoré sú opatrené mriežkou, a na tú treba dať priesvitnú zábranu.

Prosíme zároveň veriacich, aby brali ohľad na výnimočnú situáciu a na to, že aj kňazi môžu ochorieť, a potom už nebudú k dispozícii ani tým, čo sa ocitnú v ohrození života. Nemôžeme si v týchto okolnostiach všetci žiadať všetko, na čo sme bežne zvyknutí. Na druhej strane máme príležitosť lepšie si uvedomiť a pripomenúť, že treba pravidelne spytovať svedomie a ľutovať hriechy.

Veriaci z katechizmu poznajú, že existuje aj tzv. dokonalá ľútosť.

Článok 1452: Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá" (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné.

Využime teraz túto možnosť. Treba si pravidelne spytovať svedomie, vzbudzovať ľútosť a hriechu sa chrániť. Ak zavádzame bezpečnostné opatrenia, aby sa COVID-19 nešíril, treba sa, samozrejme, vyhýbať aj nákaze hriechu. Vyhýbať sa blízkej príležitosti, nevystavovať sa zbytočne situáciám, v ktorých človek môže do hriechu upadnúť. Naopak, viac sa modliť, viac čítať Sväté písmo a duchovnú literatúru. Jedným slovom, hriechu sa chrániť.

Tak ako ľudia dostávajú informáciu, že teraz nemajú so všetkým chodiť k lekárovi, lebo ho môžu vyradiť zo služby, mali by sme brať do úvahy aj zdravie kňazov - najmä tých, čo sú starší, alebo trpia chronickými nemocami.

Je tu čas skúšky, ktorý preverí aj to, aká je naša viera. Je tu čas byť na seba o čosi náročnejší. Sviatosti sú nesmierne vzácne: sú to pre nás viditeľné znaky neviditeľnej Božej milosti, ustanovené Kristom. Avšak neviditeľná Božia milosť v nás pôsobí, aj keď nám jej viditeľné znaky dočasne nie sú plne k dispozícii. Veríme tomu?

Ponúka sa aj otázka na spytovanie svedomia: nezvykol som si náhodou na svätú spoveď ako na „náplasť“, ktorou prikrývam symptómy pochádzajúce z hlbších príčin, napríklad z pýchy, egoizmu, závisti, či strachu? Neopakujem tam dookola to isté, aby som odišiel, azda na chvíľu spokojný, ale bez toho, že by som sa naozaj obrátil, či posunul k lepšiemu? Teraz je príležitosť ísť do hĺbky. Premýšľať. Spytovať.
Ľutovať. Meniť.

Ak spoveď skutočne potrebujem a skutočne som na ňu dobre pripravený, môžem o ňu individuálne požiadať. Berme však tento čas aj ako príležitosť na dlhšie, poriadnejšie spytovanie svedomia. A ako náročnejšiu prípravu na dobrú svätú spoveď.
Martin Kramara, hovorca KBS

Muselo to prísť.

Niečo už muselo prísť,

aby sme sa prestali hrýzť.

Nákupy bezodné,

Vyhni sa ponorke,

zatvor sa v komôrke.

Bohu sa prihovor,